Forum Gwiazdy Latino Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Samba Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
kasienka_d
Moderator
Moderator



Dołączył: 28 Lis 2005
Posty: 522 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 1:05, 10 Sty 2006 Powrót do góry

Krótka charakterystyka i ogólne wiadomości :

Takt: 2/4

Tempo: 54-56 taktów na minutę

Zarys historii
Korzeni samby należy doszukiwać się w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Sama nazwa tańca pochodzi od słowa "semba" oznaczającego tańce pochodzenia afrykańskiego charakteryzujące się gwałtownymi ruchami ciała. Samba jest oczywiście tańcem narodowym Brazylii. Do udziału w karnawale w Rio de Janerio uczestnicy przygotowują się cały rok w specjalnych szkołach samby escolas de samba. Taniec ten zawitał do Europy w 1914 roku zyskując szybko duże powodzenie przerwane jednakże przez wojnę. Renesans samba przeżywa po II wojnie światowej kiedy to wkracza również do Polski. Pełna dynamizmu i polotu, skoczna samba zachwyca do dzisiaj nie tylko podczas karnawału, ale również na turniejach tańca towarzyskiego - wchodzi wszak w program tańców międzynarodowych.

Styl i charakter tańca
Samba zaliczana jest do grupy tańców Ameryki Łacińskiej. Jest to taniec progresywny, ruchowo-przestrzenny, z charakterystycznym sprężystym ruchem ciała. Samba jest tańcem skoczym i szybkim.

Postawa taneczna
Tańczący stają w pozycji naturalnie wyprostowanej i trzymają głowy wysoko. Ustawieni w nieznacznej odległości od siebie, tancerz obejmuje tancerkę prawą ręką. Jest to postawa zasadnicza, ponadto wyróżnić można pozycję otwartą - tancerz nie obejmuje partnerki, trzymanie odbywa się tylko jedną ręką, a także pozycję promenady - partner ustawiony jest po lewej stronie tancerki.

Rytm
Samba charakteryzuje się trzema zasadniczymi podziałami rytmicznymi i dwoma sposobami tańczenia: sambą dwukrokową i trzykrokową.

Technika
Wszystkie kroki do przodu stawiane są od podeszwy na całą stopę, w większości figur dwukrotnie zginamy i prostujemy kolana, a ruch bioder nie jest przenoszony na górną część ciała.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)